Přeskočit na obsah

Změny v účetnictví pro rok 2023

Podobně jako každý rok, i v roce 2023 pro nás Vláda přichystala několik zásadních změn. Mezi ty, které se podnikatelů dotknou nejvíce patří:

 • Povinnost datové schránky pro fyzické a právnické osoby
 • Navýšení limitu pro DPH a paušální daň
 • Tři pásma paušálních výdajů
 • Snížení pokut za kontrolní hlášení

Pojďme se tedy blíže podívat, co to pro nás může znamenat.

Povinnost datové schránky pro fyzické osoby

Na začátku roku 2023 budou zřízeny datové schránky všem právnickým osobám, které ji ještě nepoužívají (tedy nepodnikající právnické osoby). Změna tedy nastane pro nadace, obecně prospěšné společnosti, společenství vlastníků jednotek a různá sdružení. Dále budou automaticky zřízeny datové schránky všem živnostníkům a dalším OSVČ (i takovým, kteří nemají IČ). (MVČR, 2022)

Ke zřízení schránek dojde během měsíců ledna – března. Brzy po založení datové schránky vám poštou přijdou přihlašovací údaje. Budete mít 15 dní na vlastní aktivaci datové schránky, do té doby nebude přístupná. Pokud se do schránky do 15 dnů nepřihlásíte, bude vám zřízena automaticky a komunikace s úřady bude probíhat výhradně přes datovou schránku. Můžete si poté nastavit notifikaci, abyste žádnou zprávu nezmeškali.

TIP: Stát bude zakládat datovou schránku i neaktivním podnikatelům (tedy těm, kteří mají přerušenou živnost). Pokud o datovou schránku nemáte zájem, jedinou možností je oficiální výmaz z evidence (zrušení živnosti).

Navýšení limitu pro DPH a paušální daň

S účinností od 1. ledna 2023 se zvýší roční limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun. Kde se vlastně vzal limit 1 milion korun? Aktuální limit ve výši 1 milionu (35 tis. EUR), získala vláda při vstupu do EU v roce 2004 a navzdory růstu cenové hladiny se tento strop nezměnil. EU podporuje navýšení limitu až na částku 85 tis. EUR) od roku 2025. Navýšení 2. mil se tak stalo ještě před plánováním této směrnice.

Vzhledem k navýšení a spravedlnosti pro všechny podnikatele, bude možné se z plátcovství DPH odhlásit a vrátit se zpět k paušální dani. Očekává se nárůst živnostníků využívající paušální daň až o 30%.

Výdajový paušál 2023

Nově budou podnikatelé využívající paušální výdaje rozdělení do tří pásem, které budou určovat výši měsíčních paušálních záloh. Většina podnikatelů bude zařazena do 1. pásma a nic se pro ně nezmění.

 • 1. pásmo – příjmy do 1 milionu korun (paušální daň 6208 Kč)
  • OSVČ s příjmy do 1 milionu korun
  • OSVČ uplatňující výdajový paušál 40%
  • OSVČ s příjmy do 1,5 milionu, kteří mají 75% příjmů, na který uplatňují paušál 60 nebo 80%
  • OSVČ s příjmy do 2 milionů, kteří mají 3/4 příjmů, na který uplatňují paušál 80%
 • 2. pásmo – příjmy od 1 do 1,5 milionu korun (paušální daň 16 000 Kč)
  • OSVČ s příjmy od 1 do 1,5 milionu korun bez ohledu na typ podnikání (nebo uplatňují paušál 40%)
  • OSVČ s příjmy do 2 milionů korun, kteří mají 75% příjmů, na který uplatňují paušál 60 nebo 80%
 • 3. pásmo – příjmy od 1,5 milionu do 2 milionů korun. (paušální daň 26 000 Kč)
  • OSVČ s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun bez ohledu na typ podnikání

TIP: „Od roku 2013 je omezováno použití výdajových paušálů. Nejvýše lze v současné době uplatnit výdaje z částky příjmů ve výši 2.000.000 Kč. Pokud tedy příjmy přesáhnout částku 2.000.000, výdajové paušály lze bez obav použít, avšak žádné výdaje z částky přesahující tento limit jen nelze uplatnit.“ (Hnátek, 2022)

Pokuty za kontrolní hlášení

Plátci DPH, kteří jsou fyzickými osobami nebo společnostmi s ručením omezeným s jedním společníkem bude čekat od nového roku snížení pokuty za kontrolní hlášení. Zároveň s tím bude Finanční správa promíjet jednu pokutu za nesplnění povinností v souvislosti s kontrolním hlášením, a to ve výši 10.000 korun ročně. Do roku 2022 to byla částka 1.000 korun ročně.

Prodlouží se také lhůta, při které po výzvě k podání musí podat kontrolní hlášení. Tato lhůta se navyšuje z 5 na 17 dnů ode dne doručení výzvy do datové schránky.

Na závěr

Pokud potřebujete pomoct se zřízením, nastavením nebo spravováním datové schránky, pomoc s včasným a správným podáváním kontrolního hlášení, abyste se vyvarovali výzev, pokud a mohli se tak věnovat svému podnikání, neváhejte mě kontaktovat, vždy najdeme společné řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat.


Zdroje

4 komentáře na “Změny v účetnictví pro rok 2023”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *