Přeskočit na obsah

Ukončení paušálního režimu

Co se v dnešním článku dočtete?

 • Jaké jsou podmínky paušální daně
 • Porušení podmínek paušální daně
 • Výpočet výše přehledů na ZP a OSSZ
 • Paušální daň a zaměstnání
 • Paušální daň a vedlejší činnost

Podmínky paušální daně

O novém režimu paušální daně pro rok 2023 jsem informovala v článku Změny v účetnictví pro rok 2023, kde jsou popsány tři pásma paušálních výdajů. Někteří klienti z režimu paušální daně chtějí, potřebují nebo musí vystoupit. Jak tedy postupovat, pokud budete chtít z paušální daně vystoupit? Pojďme se podívat na několik modelových situací a jak se při nich zachovat.

Současné podmínky vstupu do paušální daně nařizují:

 • Obrat nepřesahující 1 milion korun
 • Nebýt plátci DPH
 • Žádná insolvence
 • Podnikání je pouze jako hlavní činnost (zákaz souběhu zaměstnání, ze kterého je odváděno sociální a zdravotní & podnikání)

Podmínky pro rok 2023 zůstávají velmi podobné, zvýší se pouze obrat, který nesmí přesáhnout 2 miliony korun a s tím se samozřejmě zvýší i částka paušální daně. Nově budou 3 částky paušální daně. na základě dosaženého obratu.

Porušení podmínek paušální daně

Odpověď je možná pro někoho překvapivá, někteří podnikatelé očekávají pokuty, sankce nebo problémy, tyto obavy jsou zbytečné. Může nastat situace, že vaše podnikání přestane být ziskové, bude vám nabídnuto pracovní místo, které se neodmítá, narodí se vám dítě, manželka přijde o práci, takových situací je nespočet, porušení podmínek paušální daně je běžné a v daný rok, kdy podmínky porušíte, se pro vás nic nezmění.

Jediná vaše povinnost je do 15 dnů od okamžiku, kdy jste přestali splňovat některou z podmínek, oznámit tuto skutečnost příslušnému finančnímu úřadu, kam zašlete vyplněný formulář Oznámení o ukončení paušálního režimu. Vše můžete vyřídit online prostřednictvím datové schránky.

Stále budete platit stejnou měsíční částku (od roku 2023 dle výdajového pásma) až do konce roku. Ke změně dojde až v následujícím roce, kdy na jaře podáte daňové přiznání a přehled na ZP a OSSZ standardním způsobem, jako byste v žádném režimu paušální daně nebyli. Také budete muset znovu začít platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Jak vypočítat výši přehledů na ZP a OSSZ?

Platba paušální daně nikam nezmizí, jen se vám promítne do zaplacených záloh na daň a na zdravotní a sociální pojištění. V paušální dani jsou obsaženy všechny tři daně, které jste uhradili v této výši:

 • Daň z příjmu: 1.200 (100 Kč * 12)
 • Sociální pojištění: 39.204 (3.267 * 12)
 • Zdravotní pojištění: 31.524 (2.627 * 12)

Vznikne vám přeplatek nebo nedoplatek, který bude vyrovnán.

Ukončení podnikání nebo získání zaměstnání

Pokud získáte zaměstnání nebo ukončíte podnikání (vaše podnikání se stane vedlejší činností), nebudete v tomto případě hradit minimální měsíční daň až do konce kalendářního roku. Tato situaci může nastat i v případě, že se dlouhodobě odstěhujete do zahraničí.

V režimu paušální daně přestanete být uplynutím měsíce, ve kterém tato situace nastane. I tady platí, že do 15 dnů musíte oznámit váš odchod z režimu paušální daně na finanční úřad, a to opět pomocí formuláře Oznámení o ukončení paušálního režimu. Poslední paušální daň zaplatíte v měsíci, kdy dané okolnosti nastaly.

Přehledům se nevyhnete

Ačkoli vám zanikne povinnosti platit paušální daň, na jaře následujícího roku se vás týká povinnosti podat daňové přiznání a přehledy na místní OSSZ a zdravotní pojišťovnu, kde se vám zálohy z paušální daně započtou na úhradu skutečné výše daně a odvodů. Pamatujte, že v tomto případě jste si povinni podávat daňové přiznání sami a není možné jej vyžadovat po mzdové účetní v zaměstnání.

Dobrovolné rozhodnutí o ukončení paušální daně

Z režimu paušální daně můžete samozřejmě vystoupit i dobrovolně. Může to být v situaci, kdy pro vás přestane být výhodná, nebo víte, že brzy přestanete splňovat nějakou z podmínek. Tady platí, že není možné režim paušální daně dobrovolně opustit v průběhu roku. Oznámení o ukončení paušálního režimu musíte podat do 10.1. následujícího roku a nové podmínky pro vás tedy začnou platit až následující rok.


Přijde vám to složité? Potřebujete pomoc s vyplněním formulářů nebo vypočítat, jestli je pro vás vstup do paušální daně výhodný? Neváhejte mě kontaktovat =)

Upozornění: Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.

3 komentáře na “Ukončení paušálního režimu”

 1. Dobrý den
  mám dotaz,musela jsem loni v průběho roku vystoupit z paušální daně a podat daňovku i s přehledy.
  Měla jsem přeplatky jak na sociálním,tak na zdravotním.
  Sociální správa mi vše vyplatila jak měla ,ale na zdravotní pojišťovně mi tvrdí,že na to nemám nárok,protože jsem prý pořád vedena jako paušálista.
  Přitom vím že paní z finančního úřadu mi řekla,že podáním daňovky,automaticky zanika paušál.
  Děkuji za informace,zjišťuji to teď z více stran a nelíbí se mi,že si zdravotní pojišťovna chce nechat mou nemalou částku.
  Boráňová

  1. Dobrý den Hani,

   při paušální dani můžete klidně daňovko podávat, ale výhodou právě je, že nemusíte. Pokud jej podáte, včetně přehledů, na odchodu z paušální daně to nic nemění. Musíte podat „oznámení o vystoupení z paušálního režimu a musíte to stihnout do 10. ledna“. Pokud to nestihnete do 10. ledna, stačí zajít na živnostenský úřad a na 24 hodin přerušit živnost. Při zpětném obnovení už si můžete vybrat, jestli chcete zpátky paušální daň nebo uplatníte jiný způsob odpočtu výdajů =) Záleží na tom, z jakého důvodu jste musela z paušálního režimu vystoupit – zaměstnání? Plátcovství DPH? Pokud byste potřebovala s čímkoliv poradit, klidně mi zavolejte.

 2. Dobrý den,
  potřebovla bych poradit.
  K 10.1.2023 jsem na finančním úřadě ohlásila,že vystupuji dobrovolně z režimu paušální daně . Začala jsem platit zákonem stanovené zálohy na socialní a zdravotní pojištění pro rok 2023.
  Musím podávat danové přiznání za rok 2022 a přehledy na sociální a zdravotní pojištění,když jsem vystoupila z režimu dobrovolně po skončení kalendářního roku 2022 k 10.1.2023 a nic jsem v průběhu roku 2022 neporušila?
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *