Přeskočit na obsah

Co je IČO a DIČ? Jaký je mezi nimi rozdíl a kde je vyhledám?

V podnikatelském světě se často setkáváme s různými zkratkami a pojmy, které mohou pro začínající podnikatele působit zmateně. Mezi tyto klíčové termíny patří i IČO a DIČ, které hrají klíčovou roli ve sledování a identifikaci firem a podnikatelů. IČO (Identifikační číslo osoby) a DIČ (Daňové identifikační číslo) jsou číselné identifikátory, které pomáhají správným orgánům a institucím identifikovat právnické i fyzické osoby v daňovém a obchodním systému.

V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi IČO a DIČ, jejich účel a význam pro podnikání. Zjistíme, jakým způsobem jsou tyto identifikační čísla přidělována a kde je možné je vyhledat. Připravte se na odhalení klíčových informací, které vám usnadní orientaci v byznysu a pomohou vám porozumět, proč jsou IČO a DIČ nezbytnými součástmi podnikatelského prostředí.

Co je to IČO a DIČ?

IČO (Identifikační číslo osoby):
Identifikační číslo osoby, zkráceně IČO, představuje unikátní identifikační kód přidělovaný fyzickým i právnickým osobám v rámci České republiky. Jedná se o devítimístné číslo, které slouží k jednoznačné identifikaci dané osoby v různých právních a obchodních souvislostech. Každá firma, živnostník nebo jiná právnická entita obdrží své specifické IČO, které zůstává neměnné po celou dobu existence daného subjektu

DIČ (Daňové identifikační číslo):
Daňové identifikační číslo, označované zkratkou DIČ, je dalším klíčovým identifikačním prvkem v daňovém systému. Jedná se o unikátní číslo přidělené fyzickým i právnickým osobám, které slouží k identifikaci v rámci daňových povinností, tedy především při komunikaci s finančním úřadem. Plátci DPH navíc svůj DIČ uvádí na všech fakturách. Skládá se z kódu země a z osmi až deseti číslic (např. CZ27767680).

K čemu slouží IČO a DIČ?

Už víte, jaký je základní rozdíl mezi IČO a DIČ a víte, že DIČ nemají pouze plátci DPH, ale používají ho všechny podnikatelské subjekty při komunikaci s finančním úřadem. Ale k čemu dalšímu je ještě můžeme používat?

IČO (identifikační číslo):

  • slouží k identifikaci různých subjektů, jako jsou právnické osoby, fyzické osoby působící jako podnikatelé a organizační složky státu
  • je povinností odběratele i dodavatele (s výjimkou svobodných povolání) úvést své IČO na faktuře

DIČ (daňové identifikační číslo):

  • slouží primárně při komunikaci s finančním úřadem
  • neplátce DPH jej uvádí pouze při komunikaci s finančním úřadem
  • plátce DPH jej uvádí na všech fakturách a dokladech
  • pokud je DIČ na faktuře, musíte si ověřit, zda-li je dodavatel opravdu plátce DPH a podle toho pak doklad zaúčtovat

Jak získat IČO a DIČ?

Většina informací byla uvedená výše, ale pojďme se podívat podrobně, jak vlastně IČO a DIČ mohu získat a z čeho se skládá.

OSVČ:

Jako Osoby samostatně výdělečně činné získáte identifikační číslo od živnostenského úřadu při ohlášení živnosti nebo koncese. Pokud si ale založíte živnost, nejste hned plátci daně. Na živnostenském úřadě vás paní může na finančák ihned přihlásit, ale pokud zakládáte živnost dopředu, přihlásíte se na finančník k dani z příjmu až později, a teprve po REGISTRACI na finančí úřad dostanete přidělený DIČ. Zkratku obvykle tvoří DIČ a rodné číslo. Takže IČO dostanete pri registraci na živnostenském úřadu, DIČ při registraci na finančím úřadu.

Svobodným povoláním (např. daňovým poradcům nebo tlumočníkům) vystaví IČO Český statistický úřad.

Firmy:

IČO přiděluje rejstříkový soud po vzniku společnosti. DIČ uděluje finanční úřad po registraci k dani z příjmu právnických osob. U české právnické osoby se DIČ zpravidla odvozuje podle IČO: tvoří ho zkratka CZ + IČO firmy. Pokud se stanete plátci DPH, registrujete se kromě daně z příjmu také k dani z přidané hodnoty a začnete uvádět DIČ i na fakturách.

Kde najít IČO a DIČ?

OSVČ:

Identifikační číslo OSVČ můžete najít v živnostenském rejstříku, kde konkrétní osoby vyhledáte podle jména. DIČ OSVČ plátce DPH najdete stejně jako u firmy – pokud je OSVČ plátce DPH, ARES tuto informaci zobrazí. DIČ neplátce zde nenajdete, většinou je jím ale rodné číslo fyzické osoby.

Firmy:

IČO společnosti můžete najít například v registru firem ARES nebo v obchodním rejstříku. A jak zjistit DIČ? To je rovněž v ARESu a dostanete se k němu přes kolonku „DPH” u konkrétní firmy. Podle identifikačního čísla lze vyhledat daňový subjekt také v registru plátců DPH.


Přijde vám to složité? Potřebuje pomoct se založením firmy nebo živnosti? Neváhejte mě kontaktovat =)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *