Přeskočit na obsah

5 nejčastějších otázek ohledně podnikání na mateřské a rodičovské dovolené

Období mateřské a rodičovské dovolené je ideálním časem na rozjezd vašeho podnikání. Mateřská a rodičovská je váš hlavní zdroj příjmu, v oblasti sociálního a zdravotního pojištění jste tedy ve výhodě, jelikož podnikání bude v tomto období bráno jako vedlejší zdroj příjmu. I když je péče o dítě mnohdy náročná, můžete začít přemýšlet o svém vlastním podnikání, protože kdy jindy si vyzkoušet to, co jste zrovna chtěli dělat? Pojďme se tedy podívat jak začít podnikat na rodičovské dovolené a jak se vyvarovat chyb, se kterými se u maminek a tatínků na mateřské setkávám nejčastěji.

1. Prodávám příležitostně, to není podnikání

Velmi častý příjem na mateřské dovolené je prodej rukodělných výrobků přes e-shop. Klientky se mě ptají, jestli je povinné podávat daňové přiznání. Na to ale není tak jednoduchá odpověď, to vše záleží na výši vašeho výdělku. Ano, pravdou je, že existuje pojem příležitostná činnost, která není podnikáním a nevztahují se na ní povinnosti pro podnikatele. Zákon bohužel hranici mezi příležitostnou a soustavnou činností přesně nevymezuje.

Je podnikání na mateřské vedlejší činnost?

Pokud jste na mateřské nebo rodičovské dovolené, pobíráte rodičovský příspěvek, jste zaměstnancem, studentem nebo důchodcem, je vaše podnikání vedlejší činnost. Zdravotní a důchodové pojištění se počítá podle zisku, neplatí pro vás tedy minimální částky. Pokud máte malý nebo žádný příjem – neplatíte nic.

Jaké jsou limity výdělku při podnikání na mateřské?

Můžeme tedy říct, že příležitostná činnost je opravdu příležitostná. Někomu jednorázově nebo velmi příležitostně vypomůžete umýt okna, pohlídat děti, vyvenčit psa nebo doplnit faktury do systému. V momentě, kdy děláte stejnou činnost opakovaně, své služby nebo produkty inzerujete nebo se jakkoliv jinak připravujete, jedná se již o podnikání a jste povinna se zaregistrovat na příslušných úřadech.

V případě, že je vaše podnikání vedlejší činnost, neexistuje žádný limit pro částku, kterou si můžete vydělat. Může se jednat o částku vyšší, než máte mateřskou, rodičovskou nebo třeba mzdu ze zaměstnání.

2. Během mateřské přeci nemůžu podnikat

Bod číslo 2 se vás týká pouze v případě, kdy jste byla podnikatelkou již před pobíráním peněžité pomoci v mateřství, měla jste podnikání jako hlavní činnost a dobrovolně jste si platila nemocenské pojištění. V tomto případě opravdu nemůžete podnikat osobně, můžete ji ale vykonávat skrz vašeho zaměstnance nebo prostřednictvím zastupující osoby. Živnost přerušovat nemusíte, jen nesmíte osobně fakturovat.

Tento fakt se vás netýká, pokud jste byla před nástupem na mateřskou zaměstnána. Peněžitá pomoc v mateřství vám tedy jde ze zaměstnání, nikoliv z podnikání, vaše podnikání bylo vedlejší činností. V tento moment si při mateřské můžete založit živnost a rovnou začít podnikat.

3. Podnikám na paušál, nic nemusím hlídat

Podnikání na paušál znamená, že si hlídáte své příjmy, které jste povinna evidovat, sem patří vydané faktury, hotovostní i bezhotovostní platby a nezaplacené faktury (pohledávky). Výdaje poté odečtete daným procentem, tedy paušálem. V začátcích podnikání je to jedna z nejlepších variant pro spoustu podnikatelů, ale neplatí, že se vás žádná osobní evidence netýká.

4. Pojištění neplatím, platí ho za mě stát

Ano, když jste na mateřské nebo rodičovské, máte jednu velkou výhodu. Mateřská a rodičovská je vaším hlavním příjmem, podnikání tedy bude vedlejší činnost. První rok se vás netýkají měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V případě malého nebo žádného zisku vás s největší pravděpodobností žádný nedoplatek nečeká.

Rozhodně to ale neznamená, že se vás platba sociálního a zdravotního pojištění netýká vůbec. Budete se muset k sociálnímu a zdravotnímu pojištění přihlásit a na konci roku podat Přehledy, kde se vypočítá doplatek na sociálním a zdravotním podle výše vašeho skutečného zisku.

5. Během mateřské nepodnikám, nic se mě netýká

Pokud jste byla podnikatelka před nástupem na mateřskou, dost možná jste svou živnost po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (28 nebo 37 týdnů) přerušila. To znamená, že jste vše oznámila na živnostenském úřadě, ve zdravotní pojišťovně a na OSSZ. Pokud ne, jste povinna podat Přehledy na sociální a zdravotní pojištění, a to i v případě, že budou nulové.

Pokud tedy budete podnikání opravdu přerušovat a nechcete na konci roku podávat nulové Přehledy, oznamte tuto skutečnost všem příslušným úřadům, a je jedno, jestli to uděláte vy nebo vaše účetní. Ušetříte si tak hned několik nepříjemností při nutné komunikaci s úřady.

Na závěr

Pokud vás daná problematika zajímá navštivte článek Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené.

Podnikání se nebojte nikdy, ať jste na mateřské, rodičovské, ať jste student nebo zaměstnanec, vždy je právě teď ten správný čas začít podnikat. Můžete mě kontaktovat telefonicky, přes WhatsApp, Telegram nebo jenom smskou, ať již podnikáte nebo o tom uvažujete, pokud máte jakékoliv nejasnosti, jsem tu pro vás a vždy najdeme to nejlepší řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *